Počet výsledků: 82

Otevřít filtraci

Zánět pobřišnice neboli peritonitida je obvykle důsledkem bakteriální nebo plísňové infekce. Rozlišuje se přitom: spontánní bakteriální peritonitida – někdy se zánět pobřišnice vyvine jako komplikace onemocnění jater (například jaterní cirhózy), onemocnění ledviny apod., sekundární peritonitida – vzniká v důsledku prasknutí (perforace) nějakého dutého orgánu (např. části trávicího traktu) v břišní dutině nebo jako komplikace jiných zdravotních potíží. Zánět pobřišnice je závažný stav, který vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. Léčba obvykle spočívá v podávání antibiotik, v některých případech je nezbytný i chirurgický zákrok. Neléčená peritonitida může vést k závažné, potenciálně život ohrožující infekci v celém těle. Viz také zánět, peritoneum (pobřišnice).

Pobřišnice je jiný název pro peritoneum.

Nástěnná pobřišnice je jiný název pro parietální peritoneum.

Útrobní pobřišnice je jiný název pro viscerální peritoneum.

Pobřišnicová dutina je jiný název pro peritoneální dutinu. Viz také pobřišnice.

Zánět šlachy neboli tendinitida nejčastěji vzniká v důsledku nadměrného namáhání šlachy nebo jejího poranění, často i při sportu. Často se vyskytuje na šlachách loktů, zápěstí, prstů, stehen, ale může postihovat i jiné šlachy v těle. Viz také zánět, šlachy.

Zánět příušních žláz neboli parotitida může postihovat jednu nebo obě příušní žlázy. Existují různé příčiny zánětu příušních žláz, z nichž nejznámější je virus způsobující příušnice. Viz také zánět, příušní žlázy.

Zánět tíhového váčku neboli burzitida může vzniknout následkem úrazu, autoimunitního onemocnění či infekce. Léčba se řídí podle příčiny vzniku zánětu. Viz také zánět, tíhové váčky.

Zánět ústní sliznice neboli stomatitida vzniká v důsledku porušení mikrobiální rovnováhy v ústní dutině. Ve zdravé ústní dutině žije v přirozené rovnováze nespočet mikroorganismů, především asi 300 druhů bakterií a různé kvasinky. Viz také zánět, ústní sliznice, mukozitida ústní dutiny.

Zánět slinivky břišní neboli pankreatitida může mít celou řadu příčin. Obecně je třeba rozlišovat mezi akutní pankreatitidou, která vzniká náhle, a chronickou pankreatitidou, která může být důsledkem dlouhodobé konzumace alkoholu, ale i některých onemocnění. Léčba pankreatitidy závisí na příčině onemocnění. Viz také zánět, slinivka břišní (pankreas).

Zobrazeno 1 až 10 z 82

Počet výsledků